Her geçen yıl gelenek haline gelen gençlik buluşması Fit For The Future Projesi , bu yıl yine  YKV gönüllülerinin katılımıyla geride keyifli anılar bırakarak son buldu. IBC 2018’in bu seneki kapsamı;  Proje yönetimi ve takım çalışması, iletişim, fikir geliştirme ve problem çözme, kişisel gelişim ve kültürler arası duyarlılıktı. Projede, gençler hayatlarını şekillendirmeye kendilerinden başlayarak gelecekleri üzerinde fikir yürütme becerilerini kazandılar. Farklı kültürleri tanıyan ve proje süresince sağlam bağlar kuran gençler sınırların önemini yitirdiği bir diyalog ortamını hep birlikte var etmek için çalıştılar. Katılımcılar bir yandan da günlük yaşamın farklılıklara rağmen paylaşılabilir ve ortaklaşa yürütülebilir olduğunu  yaşayarak deneyimledirler.  

Yoğun ilginin olduğu başvurularda, Yücel Kültür Vakfı gönüllülerinden Burcu Sünger, Dilek Yeğin, ve Zeynep Gülin Böncü projeye katılmaya hak kazandı.  Vakıf olarak kendilerini ve yaşadıkları değişimi desteklemekten büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz.

Gönüllülerimizin gözünden projenin geride bıraktıkları;

Bir haftanın hayatınızı değiştireceğine inanır mıydınız? Bu yaz geçirdiğim bir haftadan sonra ben inanırım. Yücel Kültür Vakfı aracılığı ile Impulse Boost Camp 2018’e katılıp İstanbul’dan kalkıp Almanya’nın Schneeberg kentine uçtum. 18 birbirinden güzel kalpli, akıllı ve açık fikirli insanla bir hafta geçirdim. Hayatımda uygulamaya başladığım değer biçilemez bilgilerle evime döndüm. Projenin ilk günleri, atölyelerden ne gibi kazançlar elde edeceğimi düşündüm; proje yönetimi, aktivizm, sunum teknikleri gibi konular hakkında bilgi sahibi olarak bu güzel dağ evinden ayrılacağımdan emindim. Bundan fazlasını öngöremedim. Projenin bana asıl katkısı, beni her konuda düşündürmeye itmesi oldu. Kendi değerlerimi bulmama, hayatta neye önem verdiğimi anlamama yardımcı olarak önceliklerimi belirlememe sebebiyet verdi. Hayatımın geri kalan kısmının, önceki yaşadığımdan çok daha iyi olmasına karar vererek döndüm evime. Kampa katılan herkesin samimiyeti ile bolca hayal kurduk. Birbirimizin fikirlerini suladık, hatta kimilerimizin fikirleri filizlendi. Ve şimdi evimizdeyiz; tüm hayallerimizi, umutlarımızı gerçeğe dönüştüreceğimiz yerdeyiz. Hepimiz ayrı yerlerdeyiz ve hepimiz bulunduğumuz yerleri yeşerteceğiz. Burcu Sünger

‘’Ilk basta bir hicligin ortasinda bu kadar gun ne yapacagim? Telasiyla baslayan bir kampti. Simdi ise organizasyonu hazirlayan ve benim katilmami saglayan herkese son derece minnettarim. Impulse Boost Camp bana harika arkadaslar, harika fikirler, harika gezme imkanlari verdi.IBC bana kendimle de ilgilenmem gerektigini, ve neler yapabilecegimi ogretti. Simdi kendinden daha emin ve kendine ozguveni cok daha yuksek birbire yolarak hayatima devam ediyorum..
Gercek hayatin sorumluluklarindan uzak, herkesin birbirine yardimci oldugu, baskasi icin dusunmenin, arkadasligin ve birlikteligin on planda oldugu, kendinizi degerli hissedeceginiz bu kampa umarim bir gun gidersiniz!’’  Zeynep Gülin Böncü

''IBC 2018, katıldığım ilk uluslararası projeydi ve Schneeberg’den bile biraz uzakta, doğanın içinde bir evde, yoğun ve verimli  bir programla ve farklı ülkelerden gelen gençlerle bir hafta geçirdim. Özellikle katılımcı seçiminin çok başarılı olduğunu düşünüyorum, her biri yetenekli, enerjik, dünyanın ve  ülkelerinin sorunlarına duyarlı, değişime hevesli gençlerdi, onlarla tanıştığım için çok mutluyum.

Özellikle bizimki gibi bir ülkede yerel sorunlara takılıp kalabiliyoruz, dünyanın gidişatından haberdar olamayabiliyoruz, bu da kendi sorunlarımızı çok spesifik gibi algılamamıza yol açıyor. Bu bir hafta içinde, diğer ülkelerin vatandaşlarıyla temelde aynı sorunlara sahip olduğumuzu gördüm. Mesela Ukrayna’nın bizimle neredeyse aynı sorunlarla boğuştuğunun bu derece farkında değildim. Almanya’da yıllardır süren ve dava süreci çetrefilli bir Neo-Nazi davası olduğunu bilmiyordum. Tunus’ta yaşadıkları süreç çok öğreticiydi.

IBC benim için bir tetikleyici oldu, temelde hepimizin aynı olduğunu fakat süreçlerimizin farklı olduğunu gösteren, daha güzel günler için çalışmaya motive eden bir tetikleyici. Bu fırsatı sunduğunuz için teşekkür ederim.'' Dilek Yeğin