Birtakım dolandırıcılar gençleri hedef alarak, burs vermek vaadi ile kurdukları sahte web siteleri ile gençlerin kişisel bilgilerini toplamaktadır. Bazıları vakfımızın logo ve ismini de yasa dışı olarak kullanarak onların üzerinden burs verdiğimizi söylemektedirler. Bu sitelerle vakfımızın hiçbir alakası yoktur. Vakfımız burs başvurularını sadece bursverenler.org üzerinden kabul etmektedir.

İlgili sahte siteler üzerinden gençlerin kişisel verileri alınmakta ve daha sonra iletişim uygulamaları üzerinden gençlere ulaşılmakta “Size burs çıktı!”, ”Burs kazandınız!” gibi mesajlar gönderilerek gençlerin banka bilgileri talep edilmekte; hatta banka olmayan farklı ödeme uygulamaları üzerinde burs yatıracaklarını iddia ederek uygulamalar üzerinden hesaplar açtırmakta ve hesap teyidi amacıyla para gönderilerek gönderilen para geri istenmektedir. Bu yolla ele geçirilen hesaplar gençler üzerinden yasa dışı bahis vb. illegal işlerde kullanılmaktadır. Mevcut ekonomik şartlarda gençlerimiz burs verdiğini iddia eden her kişi ve kuruma detaylı bir inceleme yapmadan başvurmaktadır. Bu tür sahte web siteleri gerçekte olmayan vakıf ve dernekler konusunda gençlerimizin ve ailelerinin uyanık olmalarını önemle rica ederiz.

Nasıl Korunabiliriz?
1.Güvenmediğiniz hiçbir web sitesi ile kişisel bilgilerinizi paylaşmayınız.
2.Yücel Kültür Vakfı ve bursverenler.org başta olmak üzere ciddi olan hiçbir dernek veya vakıf, sosyal medya kanalları üzerinden veya telefonla arayarak telefonlarınıza gelen şifre veya doğrulama kodunu istememektedir. Bunları paylaşmayınız.
3.Kişisel verilerinizi vermeden önce mutlaka kontrol yapınız. E-Devlete kişisel bilgileriniz ile girip “dernek sorgulaması” yapınız.
Başvurduğunuz kurum bir vakıfsa: Vakıflar genel müdürlüğü web sitesinden; Şahıs veya şirket ise Ticaret ve Sanayi Odalarından kontrol edebilirsiniz.

Bilgilerimi Burs Dolandırıclıarıyla Paylaştım Şimdi Ne Yapmalıyım?
1. Eğer adınıza bir bankada veya elektronik para ve ödeme hizmetleri kuruluşuna hesap açıldıysa ilgili kurumla iletişime geçin ve kurumu bilgilendirerek hesabınızın kapatılmasını ve bilgilerinizin silinmesini talep edin. (Hesabın kapatılmasından önce kurumdan hesap hareketlerinizi öğrenmenizi tavsiye ederiz.)
2. Hesap açılmadıysa dahi sizinle iletişime geçen telefon numarası ve bilgilerinizi paylaştığınız web sitesi hakkında Emniyet Genel Müdürlüğünün web sitesinden Siber Suçlar birimine yazarak ya da en yakın savcılığa giderek suç duyurusunda bulunun.

Saygılarımızla,
Yücel Kültür Vakfı Yönetim Kurulu

YKV Content:1551