Yücel Kültür Vakfı ilham veren değerli isimleri gençlerle buluşturmaya devam ediyor. Türkiye Engelsizler Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezi (TEKSEM)’in kurucusu, yönetim kurulu başkanı, sivil toplum duayeni ve TEDX konuşmacısı sayın Gamze Elibol Yavuz 6 Aralık 2021 Pazartesi saat 21.00'de bizimle olacak. Onun ilham verici hayat hikayesini kendisinden dinleme şansı edineceğiz. Zoom programı üzerinden gerçekleşecek söyleşiye hemen başvuru yapabilirsiniz.

 

Gamze Elibol Yavuz – TEKSEM

1,5 yaşında geçirdiği çocuk felci sebebiyle tekerlekli sandalye kullanıcısı olan Gamze Elibol, fiziksel farklılığı sebebiyle Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümüne kabul edilmediğini öğrenince, gönüllü olarak katıldığı kumpanyalar ve sahne sanatları etkinlikleri sonrasında, kendi yazıp yönettiği oyunları Devlet Tiyatroları’nda sergiliyor. 2002 yılında ise Türkiye’de engelli bireylerin özgürce sanatın içinde var olabilmelerine ve hayallerine kavuşmalarına aracı olmak için Türkiye Engelsizler Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezi (TEKSEM)’i kuruyor. 

Çevresinde "Umut Abla" olarak bilinen Gamze Elibol, başlangıçta 3 kişiyle yola çıkıp yavaş yavaş büyüttüğü ekibiyle birlikte kendi yazdığı ve yönettiği müzikal tiyatro oyunlarını Türkiye’nin farklı şehirlerindeki Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Bugüne kadar trafik kazalarından kadına yönelik şiddete kadar birçok farklı sosyal konuda 500 oyun ve 8 müzikal sahneleyen Elibol, bu gösterilerden elde edilen tüm gelir ile 120’den fazla engelli kız çocuğunun eğitim ve medikal ihtiyaçlarını karşılıyor.

Biricik ve Alicik isimli Türkiye’nin ilk tekerlekli sandalye kullanıcısı kuklaları ile birlikte yaşam ve farklılıklar üzerine çocuklara hikaye anlatan Umut Abla; aynı zamanda Engelsiz Amazonlar adını verdiği sosyal girişim ile engelli çocuğu olan 35 anneye çalışma imkânı sunarak onlara ekonomik olarak katkı sağlıyor.

Gamze Elibol, hayallerinin peşinden giderek sanatın erişilebilir olması, kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanmaları ve kız öğrencilerin eğitimlerine devam etmeleri için temas ettiği insanların hayatlarında fark yaratmaya devam ediyor