As Yücel Cultural Foundation, we are with you for the  the International Youth Meetings that we set out with the motto "Let's be a partner to different cultures and lives together".

The aim of these meetings is to strengthen the experience of young people living in Turkey who have difficulty in learning English and who want to strengthen their speaking practice by meeting with their peers in different countries to speak English and chat on different topics.In this meeting, guests from different countries will share their cultural, personal, professional and similar experiences with us.

On the basis of these experiences, we will have the opportunity to get to know different countries more closely, learn about living conditions and learn about what awaits us if we go to these countries.

 

📌This meeting will be held entirely in English.

📅 Date: 3 January - Wednesday / 20.00 - 21.00 (Turkey time)

❗You may register using this link: https://forms.gle/zkFhipHTB7zn2Bgd6 

Event Information

 

For your questions, you can contact us by sending an e-mail to info@yucelkulturvakfi.org.

----

 

Yücel Kültür Vakfı olarak ''Birlikte farklı kültür ve yaşamlara ortak olalım'' mottosuyla yola çıktığımız Uluslararası Gençlik Buluşmaları ile karşınıza çıkıyoruz.

 

Bu buluşmaların amacı, İngilizce öğrenme noktasında zorluk çeken, konuşma pratiğini güçlendirmek isteyen Türkiye'de yaşayan  gençlerin farklı ülkelerde kendi akranları ile buluşarak İngilizce konuşabilme ve farklı konularda sohbet edebilme deneyimlerini güçlendirmektir. Bu buluşma da farklı ülkelerden katılan konuklar yaşadıkları yerler ile ilgili kültürel, yaşam, mesleki ve benzeri deneyimlerini bizler ile paylaşacaklar

Bu deneyimlerin temelinde farklı ülkeleri daha yakından tanıma fırsatı elde edeceğimiz, yaşam koşulları hakkında bilgi edineceğimiz ve bu ülkelere gidersek bizleri neler bekliyor hakkında bilgiler öğreneceğiz.

 

📌Yapılacak bu buluşma tamamen İngilizce dilinde gerçekleştirilecektir.

📅 Tarih: 3 Ocak - Çarşamba / 20.00 - 21.00 

❗Linki kullanarak kayıt oluştarabilirsiniz: https://forms.gle/zkFhipHTB7zn2Bgd6 

 

Etkinlik Bilgisi

Sorularınız için info@yucelkulturvakfi.org adresine e-posta göndererek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YKV Content:1523